Gdzie po... sztukę współczesną? cz.1
Gdańsk może się pochwalić szerokim dostępem do instytucji kultury, które oferują spojrzenie na prace współczesnych artystów. Nurt ten umownie obejmuje dzieje po II wojnie światowej, lecz jego korzenie sięgają początków wieku XX oraz aktywności dadaistów. Z ich inicjatywy zaczęto zrywać z utartymi kanonami i hołdować swobodzie artystycznego wyrazu. W swoich pracach posługiwali się groteską oraz dowcipem, stawiając czoła powojennym realiom. W ślad za nimi poszli kolejni, którzy poprzez własne środki wyrazu pragnęli tłumaczyć zawiłości świata. W konsekwencji, myśląc dziś o sztuce współczesnej, mamy przed oczyma nie tylko artystę-rzemieślnika, a przede wszystkim żywiołowego interpretatora świata.
A gdzie po sztukę współczesną w Gdańsku?
1. NOMUS - ul. Jaracza 14
Nowe Muzeum Sztuki, NOMUS, powstało z twórczych poszukiwań tego co specyficzne i ważne w kontekście Gdańska oraz regionu - czytamy w manifeście instytucji. Zbieżność z greckim nomos nie jest tu przypadkowa. W dosłownym tłumaczeniu wyraz odnosi się do prawa, np. wspólnotowego. Muzeum także zdecydowało się wykorzystać swoje lokalne prawo do szerzenia proponowanej wewnątrz murów sztuki - odpornej na kanony i skostniałe tradycje.
Do końca roku możemy doświadczyć w NOMUSIE wystawy „Postindustrialny Eden”, która za pośrednictwem fotografii Todda Forsgrena zabiera nas w podróż po ogrodach miejskich Japonii, Mongolii, Wielkiej Brytanii, Polski czy Czech. Zbiór prac unaocznia motywacje mieszkańców do ich prowadzenia. Te bywają raz czysto praktyczne, a kiedy indziej stanowią odpowiedź na szalejący kapitalizm i skutki globalizacji.
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli. W piątki wejście jest bezpłatne.
2. Pałac Opatów - u. Cystersów 18
Zamieszkiwany niegdyś przez zakon cystersów, dziś pełni rolę muzeum sztuki nowoczesnej. Pałac Opatów mieści się w nowym, dobudowanym w XVII wieku budynku, który reprezentuje w swych wnętrzach styl rokoko. Zachowane rzeźbienia, finezyjne sklepienia oraz bliskość parku Oliwskiego stworzyły podatny grunt na otworzenie w tym miejscu instytucji kulturalnej. W odróżnieniu od wymienionych wyżej muzeów, pałac gości sztukę nowoczesną, której ramy czasowe poprzedzają artystów współczesnych. Sztuka nowoczesna, nazywana inaczej modernistyczną, obejmuje okres od lat 60 XIX w. do lat 70 XX w.
W Pałacu Opatów do końca października 2024 roku obejrzymy wystawę prac Nicolae Grigorescu, XIX-wiecznego narodowego malarza Rumunii. Przedstawia ona obrazy tamtejszej wsi w jej najbardziej sielankowym wydaniu.
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli. W piątki wejście jest bezpłatne.
Komentarze
Prześlij komentarz